top of page

“Bazen kelimeleri, resimleri, bazen beden dillerini kullanarak bize mesaj veriyorlar”Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Başkanımız Sayın Prof. Dr. Neslihan İnal, istismar ile ilgili olarak Hürriyet gazetesi ile söyleşi gerçekleştirdi.


Aile içinde çocukla açık iletişim olmalı. Ebeveynler çocuğa korkmadan her şeyini paylaşabileceği kadar ılımlı ve anlayışlı olabilmeli. Cinsel gelişimin doğal gelişim sürecinin parçası olduğu bilinciyle cinsellik üzerinde konuşmanın ayıp, günah gibi kavramlardan arındırılması gerekli. Çocuğa, bedenine rızası dışında kimsenin dokunamayacağı öğretilmeli. İyi ve kötü dokunuşların farkının anlatılması gerekir. Özel bölgeler tanımlanarak bu bölgelere kimsenin dokunma hakkı olmadığı anlatılmalı. Çocuğa istemediği durumlar karşısında hayır demesinin ve yardım isteyebilmesinin önemli olduğu öğretilmeli.Söyleşinin tamamını okumak için:


https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar/bazen-kelimeleri-resimleri-bazen-beden-dillerini-kullanarak-bize-mesaj-veriyorlar-41845625

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page